• בייביקו בע"מ

כיצד להתכונן לבואו של תינוק חדש הביתה?

עודכן ב: מאי 7


להכין את הבית לבואו של תינוק - Home Childproofing

הבית שלנו אשר ביום יום משרה תחושת בטחון, עלול להיות מסוכן לתינוק החדש שאנו מביאים הביתה מבית החולים או לילדים קטנים.

במשך 9 חודשים אם התינוק שמרה על התינוק הרך בגופה ועכשיו כאשר הוולד הרך בא לעולם, אנו צריכים להתאים את הבית לקראת הגעתו ולזכור שבהמשך הדרך, התינוק יהיה סקרן וינסה לגעת, למשש ולטעום כל דבר בקרבתו.

ההמלצות מטה אינן תחליף להשגחה הורית בלי קשר לכמות הפטנטים או הפתרונות שנשתמש בבית.

אז מה אנחנו צריכים לדעת ולהכין בבית בטרם הגעתו של התינוק החדש?

להלן רשימת הנושאים שיש לתת את הדעת בהפיכת הבית למקום בטוח יותר עבור התינוקות והילדים הקטנים:


עוד בטרם רכשנו רהיטים ואביזרים לבית יש לוודא שאנו רוכשים מוצרים בטוחים, עמידים ולא מסוכנים. ניתן ורצוי להתעדכן באתר מכון התקנים מהם התקנים הרלוונטיים לתינוקות. נכון שלא לכל המוצרים קיימים תקנים, אך במוצרים שיש בהם דרישת תקן, חשוב לדרוש לראות את התקן מהחנות בה רוכשים מוצרים. כמו כן חשוב: * להשתמש ולטפל במוצרים שמיועדים עבור התינוק על-פי הוראות היצרן וכן בהתאמה לגיל וגודל התינוק.

* לזכור שכל עוד התינוק הרך אינו מתנייד לבד אזי יש לנו זמן לטפל בשאר הבית, אך לבצע את ההתאמות בהתאם.

הערה כללית - זכרו לא להשאיר חפצים קטנים, שקיות ניילון רצועות ושרשראות בסביבת התינוק - עקב סכנת חנק. חומרים רעילים באופן כללי לשמור במקומות לא נגישים לילדים קטנים.

שקעי חשמל - חשוב לשים לב, במיוחד בחדר הילדים, אך גם בכל הבית, לסגור את כל השקעים החשופים עם מגן שקעים כדי שהילדים לא יוכלו "לדחוף" חפצים או אצבעות לשקע חשמלי. כמובן המגנים חייבים להיות מותאמים לשקעים ישראלים וכן שלא יתאפשר לילדים להוציא את המגנים באופן עצמאי.

בנושא החשמל בבית יש לוודא גם שהשקעים והמפצלים לא נגישים לילדים. אפשרות טובה היא להסתיר מאחורי רהיטים.פינות רהיטים - מגן הפינות (בדרך כלל מחומר רך וגמיש) נצמד לפינות השולחנות והמדפים במטרה למנוע מצבים לא נעימים בהם כשהתינוק מתחיל להרים את הראש או מנסה לקום ונחבט בפינות הרהיטים.

ארונות ומגירות - בשלב שבו סקרנות של התינוקות גדלה והם יכולים להתנייד לבד, התינוקות מתנסים בפתיחת מגירות וארונות. בשלב זה (ואפילו קודם לכן): א. עדיף להעלות את המוצרים הבעייתיים שמאוחסנים נמוך (כגון תרופות, חומרי ניקוי, כלי עבודה וכד') למדפים או ארונות גבוהים יותר או לארונות נעולים.

ב. במטבח מגירות וארונות רבים שעשויים להכיל חומרי ניקוי והם מתוכננים להיות נגישים ופונקציונאליים לילדים בוגרים ולמבוגרים ולכן עלולים להיות מסוכנים לתינוקות או ילדים קטנים. בנוסף גם להוסיף נועל לדלת המקרר.

ב. במקרים שזה לא אפשרי, מומלץ להשתמש בפטנטים פשוטים לשימוש ולא יקרים בצורה של נועלי ארונות ונועלי מגירות.

ג. ארונות ושידת מגירות שלא מעוגנים כראוי לקירות עלולים בתנאים מסוימים (לדוגמא כאשר המגירות פתוחות ומופר האיזון) ליפול על התינוק ולכן מומלץ לעגן רהיטים אלו לקיר. כנ"ל עבור מסכי טלוויזיה אשר אינם מעוגנים לקיר.


דלתות – כדי להימנע מטריקת דלת ופגיעה באצבעות, יש להשתמש במעצור דלת עשוי ספוג קשיח. לספוג יש גמישות מסוימת אשר תאפשר התאמה לעובי הדלת אך חשוב לוודא שעובי הספוג מתאים לעובי הכללי של הדלת.